Protetyka

Korony, mosty, licówki, protezy

Leczenie protetyczne w naszym gabinecie

Korony, mosty, licówki, protezy

Protetyka w stomatologii prawie zawsze kojarzy się Pacjentowi z ruchomymi protezami wyjmowanymi na noc. Nic bardziej mylnego. Jest to obszerny dział stomatologii zajmujący się przede wszystkim przywróceniem funkcji oraz estetyki. Nowoczesna protetyka to nie tylko protezy ruchome, ale przede wszystkim wkłady, nakłady (inlay), nadkłady (overlay), korony, mosty oraz licówki.

 
 
Korona - co to takiego?

Korona ma formę „czapeczki” wiernie odtwarzającej tkanki zęba, pokrywającej zazwyczaj cały ząb. Zbudowana jest z dwóch części – podbudowy nadającej jej wytrzymałość oraz porcelany odtwarzającej kształt i kolor zęba. Podbudowa w koronie może zostać wykonana z metalu lub wysokoestetycznego tlenku cyrkonu.

Kiedy ząb powinien zostać pokryty koroną?

Zęby mocno zniszczone próchnicą, w których po usunięciu próchnicy pozostało niewiele zdrowych tkanek są znacznie osłabione i podatne na złamania. W takich przypadkach założenie wypełnienia czyli plomby nie jest wystarczające. Konieczne staję się wzmocnienie struktury zęba i wówczas najczęściej zastosowanie znajdują korony.

Korony pełnoceramiczne, a korony na podbudowie metalowej

Korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu stanowią obecnie szczyt osiągnieć technologicznych. Projektowanie i wykonanie tego typu koron jest wspomagane komputerowo zapewniając niezwykłą precyzję. Korony pełnoceramiczne dzięki zastosowaniu podbudowy z tlenku cyrkonu są przezierne, co pozwala na odtworzenie naturalnej gry światła na płaszczyźnie zęba. W przeciwieństwie do koron na podbudowie metalowej nie powodują ciemnych przebarwień w okolicy dziąseł. Ponadto podbudowa z tlenku cyrkonu charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością, na co najlepszym dowodem jest fakt, że materiał ten znalazł również zastosowanie w produkcji imitacji diamentów – popularnych cyrkonii. Tlenek cyrkonu jest również wyjątkowy pod względem biozgodnosci tkankowej. Uzupełnienia protetyczne wykonane na takiej podbudowie nie powodują alergii, dlatego mogą zostać wykorzystane u pacjentów uczulonych na metale.

Most - rozwiązanie dla Ciebie?

Most to nic innego jak kilka połączonych ze sobą koron. Znajduje on zastosowanie podczas uzupełniania braków międzyzębowych. Sąsiednie żeby zostają wówczas oszlifowane i pełnią role filarów, na których zamocowana jest cała konstrukcja. Niestety nie można tego rozwiązania zastosować u każdego pacjenta. Konstrukcja mostu musi zostać idealnie zaprojektowana, a siły żucia odpowiednio rozłożone w związku z tym w zależności od rozległości przyszłego uzupełnienia protetycznego musi zostać oszlifowana odpowiednia liczba zębów filarowych.

Jakie mogą być konsekwencje posiadania braków zębowych?

Niewiele osób zdaję sobie sprawę z negatywnego wpływu występowania braków zębowych. Braki międzyzębowe powodują przechylanie się zębów sąsiednich w stronę luki oraz wywołują tzw. efekt Godona – zjawisko polegające na wydłużaniu się zęba przeciwstawnego względem luki. To wszystko negatywnie wpływa na relację szczęki względem żuchwy. Ponadto występowanie braków zębowych oznacza także zmniejszoną zdolność rozdrabniania pokarmów co może prowadzić do powstawania problemów z trawieniem.

Stomatologia Medident

Zadbamy o Twój uśmiech

Nasi specjaliści

Dowiedz się więcej

Pozostałe usługi

Dowiedz się więcej

Dane kontaktowe

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

32 271 35 91

Adres

Zabrze
ul. Karłowicza 5

Napisz do nas

info@stomatologia-medident.pl

Godziny pracy

Poniedziałek – Czwartek
9:00-14:00 16:00-20:00