Wybielanie zębów

Stomatologia estetyczna

Różne metody wybielania w naszym gabinecie

 

Wybielanie zębów

Kto z nas nie chciałby mieć pięknego, promiennego uśmiechu? Zapewne zastanawiałeś się kiedyś czy Twoje zęby są wystarczająco białe lub czy pokrywające je, jaśniejsze bądź ciemniejsze, przebarwienia są widoczne. Najprostszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie jest porównanie koloru białka gałki ocznej do koloru zęba – jeżeli odcienie bieli nie są do siebie zbliżone wówczas należy rozważyć wybielanie.

 

 
 
 
Wybielanie gabinetowe

W przypadku gdy pacjent oczekuje natychmiastowych efektów istnieje możliwość wybielania zębów w gabinecie w znacznie krótszym czasie. Metoda ta jest zarezerwowana wyłącznie dla osób u których nie występuje nadwrażliwość zębów. W praktyce tę metodę wybielania w MEDIDENT stosujemy samodzielnie bardzo rzadko. Zazwyczaj łączymy sesje gabinetowe z wybielaniem nakładkowym aby zminimalizować nadwrażliwość zębów po wybielaniu.

Wybielanie metodą nakładkową

Stosowany przez nas system Pola Office jest nieszkodliwy dla zębów, podczas jego stosowania nie dochodzi do żadnych zmian chemicznych w strukturze zęba lub osłabienia jego odporności na próchnicę, dlatego możemy śmiało stwierdzić, że wybielanie zębów metodą nakładkową jako jeden ze wspanialszych wynalazków nowoczesnej stomatologii estetycznej, jest całkowicie bezpieczne. Pacjent otrzymuje od lekarza szyny wykonane na podstawie wcześniej pobranych wycisków oraz specjalny żel wybielający wraz z dokładnymi instrukcjami na temat stosowania. W zależności od czasu, którym dysponuje pacjent możliwe jest wybielanie zębów zarówno nocą jak i w dzień. W domu Pacjent aplikuje żel do nakładek i umieszcza je na zębach na czas snu lub w czasie dla niego dogodnym. O stężeniu nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru w zależności od wybranego sytemu decyduje lekarz ponieważ jest ono indywidualnie dobierane dla każdego pacjenta tak aby uniknąć nadwrażliwości zębów. Podstawowa kuracja trwa 6 tygodni. W zależności od stanu wyjściowego i oczekiwanego efektu czas poświęcony na wybielanie może zostać wydłużony. Efekt pojawia się stopniowo i jeśli pacjent będzie przestrzegał zaleceń lekarza będzie utrzymywał się od kilku do kilkunastu miesięcy, choć znane są również przypadki gdzie efekt utrzymuje się nawet do kilku lat. Niewątpliwą zaletą tej metody jest możliwość ponownego wykorzystania szyn gdy pacjent będzie chciał odświeżyć lub przedłużyć rezultat wybielania.

Przygotowanie do zabiegu wybielania

Przed przystąpieniem do zabiegu należy starannie zbadać stan zębów i dziąseł pacjenta. Aby wybielanie było całkowicie bezpiecznie stare lub nieszczelne wypełnienia powinny zostać wymienione, kamień nazębny usunięty, a ubytki odpowiednio zabezpieczone. Najczęściej wykonuje się wypełnienia tymczasowe, z uwagi na fakt, iż uzupełnienia protetyczne oraz wypełnienia kompozytowe nie zmieniają swojego koloru podczas wybielania. Gdy zachodzi tak potrzeba, po ustabilizowaniu się koloru co zwykle trwa od tygodnia do dwóch po zakończeniu wybielania, lekarz dentysta wymienia wypełnienia dobierając nowy odpowiedni kolor.

Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Po zabiegu wybielania zębów zaleca się stosowanie odpowiedniej pasty do zębów, dzięki której zęby utrzymają blask i biały kolor. Niezmiernie ważne jest również regularne używanie nici dentystycznej, ponieważ nitkowanie przestrzeni międzyzębowych zapobiega gromadzeniu się osadów, które powodują zżółknięcia. Aby jak najdłużej cieszyć się efektami wybielania konieczne jest zmiana nawyków – ograniczenie palenia oraz picia dużych ilości kawy czy herbaty.

Wybielanie zębów martwych

Zdarza się, że żeby leczone kanałowo zmieniają barwę. W takich sytuacjach zazwyczaj nie wystarcza wybielanie metoda nakładkową lub gabinetową. Przebarwienia nie występują na powierzchni zęba lecz w jego środku. W związku z tym konieczne jest ponowne otwarcie zęba i usunięcie części materiału wypełniającego. Wewnątrz komory zęba umieszcza się specjalny preparat wybielający, który zmienia się co 3-5 dni aż do uzyskania zamierzonego efektu. Ząb w tym czasie jest zaopatrzony opatrunkiem tymczasowym. Metoda ta nosi nazwę wybielania wewnętrznego.

Stomatologia Medident

Zadbamy o Twój uśmiech

Nasi specjaliści

Dowiedz się więcej

Pozostałe usługi

Dowiedz się więcej

Dane kontaktowe

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

32 271 35 91

Adres

Zabrze
ul. Karłowicza 5

Napisz do nas

info@stomatologia-medident.pl

Godziny pracy

Poniedziałek – Czwartek
9:00-14:00 16:00-20:00