Wybielanie zębów
Stomatologia estetyczna
Różne metody wybielania w naszym gabinecie
Wybielanie zębów
Kto z nas nie chciałby mieć pięknego, promiennego uśmiechu? Zapewne zastanawiałeś się kiedyś czy Twoje zęby są wystarczająco białe lub czy pokrywające je, jaśniejsze bądź ciemniejsze, przebarwienia są widoczne. Najprostszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie jest porównanie koloru białka gałki ocznej do koloru zęba – jeżeli odcienie bieli nie są do siebie zbliżone wówczas należy rozważyć wybielanie.
Jaka jest różnica między przebarwieniami, a osadami?
Osady znajdują się na powierzchni zęba, natomiast przebarwienia dotyczą struktury zęba. Mogą mieć kolor od białego przez żółty aż do brązowego. Przebarwienia najczęściej spowodowane są nieprawidłową dietą, w szkliwo wnikają drobinki jedzenia, kawy, herbaty lub tytoniu tworząc stały związek. Nie można ich usunąć mechanicznie przez scaling lub piaskowanie dlatego jedyną skuteczną metodą rozwiązania problemu przebarwień jest wybielenie zębów.
Dlaczego zęby żółkną?
Jednym z czynników powodującym żółknięcie zębów na który nie mamy wpływu jest wiek. Z upływem czasu zęby tracą swój naturalny blask i biały kolor – szkliwo staję się podatne na pęknięcia lub odpryskiwanie, a jego warstwa robi się cieńsza, co w efekcie końcowym powoduje, że zęby mają ciemniejszy odcień niż u młodego człowieka. Zęby zmieniają również kolor w wyniku stosowania niektórych antybiotyków w okresie ich rozwoju. Ciemnieją pod wpływem długo zalegającego kamienia nazębnego i osadów. Kolejnym czynnikiem wpływającym na kolor jest zbyt duża ilość spożywanych słodyczy, wypijanej kawy czy herbaty, jak również nałogowe palenie papierosów.
Wybielanie gabinetowe
W przypadku gdy pacjent oczekuje natychmiastowych efektów istnieje możliwość wybielania zębów w gabinecie w znacznie krótszym czasie. Metoda ta jest zarezerwowana wyłącznie dla osób u których nie występuje nadwrażliwość zębów. W praktyce tę metodę wybielania w MEDIDENT stosujemy samodzielnie bardzo rzadko. Zazwyczaj łączymy sesje gabinetowe z wybielaniem nakładkowym aby zminimalizować nadwrażliwość zębów po wybielaniu.
Wybielanie metodą nakładkową
Stosowany przez nas system Pola Office jest nieszkodliwy dla zębów, podczas jego stosowania nie dochodzi do żadnych zmian chemicznych w strukturze zęba lub osłabienia jego odporności na próchnicę, dlatego możemy śmiało stwierdzić, że wybielanie zębów metodą nakładkową jako jeden ze wspanialszych wynalazków nowoczesnej stomatologii estetycznej, jest całkowicie bezpieczne. Pacjent otrzymuje od lekarza szyny wykonane na podstawie wcześniej pobranych wycisków oraz specjalny żel wybielający wraz z dokładnymi instrukcjami na temat stosowania. W zależności od czasu, którym dysponuje pacjent możliwe jest wybielanie zębów zarówno nocą jak i w dzień. W domu Pacjent aplikuje żel do nakładek i umieszcza je na zębach na czas snu lub w czasie dla niego dogodnym. O stężeniu nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru w zależności od wybranego sytemu decyduje lekarz ponieważ jest ono indywidualnie dobierane dla każdego pacjenta tak aby uniknąć nadwrażliwości zębów. Podstawowa kuracja trwa 6 tygodni. W zależności od stanu wyjściowego i oczekiwanego efektu czas poświęcony na wybielanie może zostać wydłużony. Efekt pojawia się stopniowo i jeśli pacjent będzie przestrzegał zaleceń lekarza będzie utrzymywał się od kilku do kilkunastu miesięcy, choć znane są również przypadki gdzie efekt utrzymuje się nawet do kilku lat. Niewątpliwą zaletą tej metody jest możliwość ponownego wykorzystania szyn gdy pacjent będzie chciał odświeżyć lub przedłużyć rezultat wybielania.
Przygotowanie do zabiegu wybielania
Przed przystąpieniem do zabiegu należy starannie zbadać stan zębów i dziąseł pacjenta. Aby wybielanie było całkowicie bezpiecznie stare lub nieszczelne wypełnienia powinny zostać wymienione, kamień nazębny usunięty, a ubytki odpowiednio zabezpieczone. Najczęściej wykonuje się wypełnienia tymczasowe, z uwagi na fakt, iż uzupełnienia protetyczne oraz wypełnienia kompozytowe nie zmieniają swojego koloru podczas wybielania. Gdy zachodzi tak potrzeba, po ustabilizowaniu się koloru co zwykle trwa od tygodnia do dwóch po zakończeniu wybielania, lekarz dentysta wymienia wypełnienia dobierając nowy odpowiedni kolor.
Jak dbać o zęby po wybielaniu?
Po zabiegu wybielania zębów zaleca się stosowanie odpowiedniej pasty do zębów, dzięki której zęby utrzymają blask i biały kolor. Niezmiernie ważne jest również regularne używanie nici dentystycznej, ponieważ nitkowanie przestrzeni międzyzębowych zapobiega gromadzeniu się osadów, które powodują zżółknięcia. Aby jak najdłużej cieszyć się efektami wybielania konieczne jest zmiana nawyków – ograniczenie palenia oraz picia dużych ilości kawy czy herbaty.
Wybielanie zębów martwych
Zdarza się, że żeby leczone kanałowo zmieniają barwę. W takich sytuacjach zazwyczaj nie wystarcza wybielanie metoda nakładkową lub gabinetową. Przebarwienia nie występują na powierzchni zęba lecz w jego środku. W związku z tym konieczne jest ponowne otwarcie zęba i usunięcie części materiału wypełniającego. Wewnątrz komory zęba umieszcza się specjalny preparat wybielający, który zmienia się co 3-5 dni aż do uzyskania zamierzonego efektu. Ząb w tym czasie jest zaopatrzony opatrunkiem tymczasowym. Metoda ta nosi nazwę wybielania wewnętrznego.